SENNERDESİN FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SENNERDESİN FORUM

Site Kurucusu : MURAT VURAL

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Elektrik gücü [değiştir]

YazarMesaj
admin
Admin
Admin
admin

Erkek

Elektrik gücü  [değiştir] Empty
MesajKonu: Elektrik gücü [değiştir]   Elektrik gücü  [değiştir] Icon_minitimeCuma Ocak 23 2009, 17:04

Ana madde: Güç (elektrik)
Elektrik gücü veya kıvıl güç, elektrik enerjisinin üretim veya tüketim oranının göstergesidir ve watt (vat) ile ölçülür. Taşıl (fosil) yakıt, [[Güneş (enerjisi),(nükleer enerji) ısıyı elektrik erkesine dönüştürürler. Ve bu dönüşüm ne kadar hızlı oranda gerçekleşirse üretilen elektrik gücü o kadar şiddetli olur. Ortalama bir güç üretim tesisinin başarımı megawatt (milyonlarca watt) düzeyindedir. Bu güç, sonrasında iletme telleri ile tüketicilere ulaştırılır.

Elektik gücünü tüketiciye taşıyan iletme telleri.Tüketiciler ise, kullandıkları aygıtlar ile elektrik gücünü farklı erke türlerine dönüştürürler. Örneğin, elektrikli bir soba ile bu güç yeniden ısıya dönüşür, veya elektrik ile çalışan bir arabada ise, hereket dönüşür. Üretim tesisinde olduğu gibi, her elektrik tabanlı aygıt da watt türünden bir özelliğe sahiptir, ve bu değer elektrik erkesini hangi oranda başka bir erke türüne dönüştürebildiğini ifade eder.

Nükleer dışındaki eletrik gücü üretim tesislerinin çıktısı yeşil ve kahverengi diye ikiye ayrılır. "Yeşil erke", geleneksel erke kaynaklarına göre daha temiz olup yenilenebilir kaynaklardan üretilir, örneğin: su, rüzgâr, ısı, vb.

Kömür, doğal gaz ve petrolden üretilen erke ise "kahverengi" erke olarak bilinir.
http://sennerdesin.yetkinforum.com

Elektrik gücü [değiştir]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Elektrik alanı [değiştir]
» Elektrik akımı [değiştir]
» Doğada elektrik [değiştir]
» Mikroalemin Gücü
» Elektroniğin Dalları [değiştir]